2017 SAN FRANCISCO FILM CRITICS CIRCLE AWARDS
December 10th, 2017 by SFFCC

 

The San Francisco Film Critics Circle (SFFCC) announced today the winners in all categories for their 2017 Award recipients. The circle, comprised of critics from across the Bay Area and Northern California, met in San Francisco to decide the winners. THE FLORIDA PROJECT and THE SHAPE OF WATER lead with two wins each.

Sean Baker’s vibrant coming-of-age film about little rascals growing up in the shadow of Disney World, THE FLORIDA PROJECT was named Best Picture. Additionally, Willem Dafoe won Best Supporting Actor for his sensitive and layered performance among a cast of newcomers.

Mexican auteur Guillermo Del Toro won Best Director for his socially aware 1950s-set sci-fi love story THE SHAPE OF WATER. Additionally, Paul D. Austerberry won Best Production Design for his meticulous work on the film.

Andy Serkis won Best Actor for his physical motion-capture performance in the sci-fi action film WAR FOR THE PLANET OF THE APES, the final installment in the most recent Planet of the Apes reboot. Margot Robbie was named Best Actress for playing Tonya Harding over the course of two decades in I, TONYA.

Best Supporting Actress went to Laurie Metcalf’s subtle and perfectly nuanced performance as mother to the teenage protagonist in LADY BIRD.

Robin Campillo’s powerful French drama about the AIDS activists of ACT UP Paris, BPM was awarded Best Foreign Language Film, while heartstring-pulling Day of the Dead-themed family film COCO was named Best Animated Feature. FACES PLACES, JR and Agnes Varda’s playful documentary about artistic creation and human relationships, was named Best Documentary.

James Ivory won Best Adapted Screenplay for the rich and internally focused screenplay based on André Aciman’s novel CALL ME BY YOUR NAME and Jordan Peele won Best Original Screenplay for his smart and scathing horror comedy GET OUT.

English cinematographer Roger Deakins was awarded Best Cinematography for his work on the visually arresting sci-fi sequel BLADE RUNNER 2049.

Paul Machliss and Jonathan Amos were awarded Best Editing for Edgar Wright’s fast-paced action film BABY DRIVER. Jonny Greenwood won Best Original Score for his rich, swooning, neo-classical score in Paul Thomas Anderson’s PHANTOM THREAD.

The circle illuminated Viktor Jakovleski’s visually arresting documentary about an annual fireworks festival in Mexico BRIMSTONE & GLORY with their annual Special Citation Award for an underappreciated independent film.

The group’s Marlon Riggs Award for courage and innovation in the Bay Area film community was award to director Peter Bratt for his work on films including DOLORES, LA MISSION and FOLLOW ME HOME.

 

Best Picture

CALL ME BY YOUR NAME
WINNER – THE FLORIDA PROJECT
GET OUT
THE SHAPE OF WATER
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Director

Sean Baker – THE FLORIDA PROJECT
WINNER – Guillermo del Toro – THE SHAPE OF WATER
Greta Gerwig – LADY BIRD
Christopher Nolan – DUNKIRK
Jordan Peele – GET OUT

Best Actor

Timothée Chalamet – CALL ME BY YOUR NAME
James Franco – THE DISASTER ARTIST
Daniel Kaluuya – GET OUT
Gary Oldman – DARKEST HOUR
WINNER – Andy Serkis – WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Actress

Annette Bening – FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL
Sally Hawkins – THE SHAPE OF WATER
Frances McDormand – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
WINNER – Margot Robbie – I, TONYA
Saoirse Ronan – LADY BIRD

Best Supporting Actor

WINNER – Willem Dafoe – THE FLORIDA PROJECT
Armie Hammer – CALL ME BY YOUR NAME
Richard Jenkins – THE SHAPE OF WATER
Sam Rockwell – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Michael Stuhlbarg – CALL ME BY YOUR NAME

Best Supporting Actress

Holly Hunter – THE BIG SICK
Allison Janney – I, TONYA
Melissa Leo – NOVITIATE
Lesley Manville – PHANTOM THREAD
WINNER – Laurie Metcalf – LADY BIRD

Best Screenplay, Original

THE BIG SICK – Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon
WINNER – GET OUT – Jordan Peele
LADY BIRD – Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER – Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Martin McDonagh

Best Screenplay, Adapted

THE DISASTER ARTIST – Scott Neustadter and Michael H. Weber
WINNER – CALL ME BY YOUR NAME – James Ivory
MOLLY’S GAME – Aaron Sorkin
MUDBOUND – Dee Rees and Virgil Williams
WONDERSTRUCK  – Brian Selznick

Best Cinematography

WINNER – BLADE RUNNER 2049 – Roger Deakins
DUNKIRK – Hoyte van Hoytema
THE FLORIDA PROJECT – Alexis Zabe
THE SHAPE OF WATER – Dan Laustsen
WONDER WHEEL – Vittorio Storaro

Best Production Design

BLADE RUNNER 2049 – Dennis Gassner
DUNKIRK – Nathan Crowley
PHANTOM THREAD – Mark Tildesley
WINNER – THE SHAPE OF WATER – Paul D. Austerberry
WONDERSTRUCK – Mark Friedberg

Best Original Score

BLADE RUNNER 2049  – Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch
DUNKIRK – Hans Zimmer
WINNER – PHANTOM THREAD – Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER – Alexandre Desplat
WAR FOR THE PLANET OF THE APES – Michael Giacchino

Best Film Editing

WINNER – BABY DRIVER – Paul Machliss and Jonathan Amos
BLADE RUNNER 2049 – Joe Walker
DUNKIRK – Lee Smith
THE POST – Michael Kahn
THE SHAPE OF WATER – Sidney Wolinsky

Best Animated Feature

THE BREADWINNER
WINNER – COCO
THE LEGO BATMAN MOVIE
LOVING VINCENT
YOUR NAME

Best Foreign Language Picture

WINNER – BPM
A FANTASTIC WOMAN
FRANTZ
IN THE FADE
THE SQUARE

Best Documentary

BRIMSTONE & GLORY
CITY OF GHOSTS
DAWSON CITY: FROZEN TIME
WINNER – FACES PLACES
JANE

Marlon Riggs Award for courage & vision in the Bay Area film community
Peter Bratt. The spirit of activism and social justice was imprinted on San Francisco native Peter Bratt’s DNA from the time he was a small child when his mother took Peter and his siblings to live on Alcatraz during the Native American occupation of the island and when she would bring the whole family to participate in farm workers’ protests. He carried those lessons of his youth into his filmmaking, culminating most lately with DOLORES, Bratt’s first documentary, a powerful biography of the United Farmworkers’ co-founder Dolores Huerta.

Special Citation for under-appreciated independent cinema
BRIMSTONE & GLORY– visually arresting documentary set during an annual fireworks festival in Mexico

 

2015 SAN FRANCISCO FILM CRITICS CIRCLE AWARDS
December 13th, 2015 by SFFCC

 

The San Francisco Film Critics Circle this year illuminates SPOTLIGHT as the Best Picture of 2015, while also handing out three awards to MAD MAX: FURY ROAD, two to BROOKLYN and two to LOVE & MERCY. Meeting at the Variety Club Preview Room on Market Street in San Francisco, the group of 42 Bay Area film critics discussed the merits of the year’s films and performances to reach a consensus and award the best achievements in film this year.

George Miller won recognition for his robust and masterful treatment of action with a social conscience in MAD MAX: FURY ROAD, while Paul Dano and Saoirse Ronan collected Best Actor and Best Actress, the former for his portrayal of Brian Wilson’s youthful but troubled musical genius in LOVE & MERCY and the latter for essaying delicate, nuanced emotional detail as a young immigrant woman coming of age and facing the choice of her life in BROOKLYN. The same films were also recognized for their screenwriters: Oren Moverman and Michael Alan Lerner for the thoughtfully structured biopic LOVE & MERCY and Nick Hornby for locating the emotion and internal struggle of an immigrant experience in his screen adaptation of the novel BROOKLYN.

Best Supporting Actor and Best Supporting Actress honors went, respectively, to Michael Shannon for his utterly credible work as a fiery real-estate exploiter in 99 HOMES and Mya Taylor for powerfully grounding, with heart and humor, TANGERINE, a tale of transgender sex workers navigating a nighttime odyssey on the streets of L.A.

Awards also went to MAD MAX: FURY ROAD for Best Cinematography (John Seale) and Best Film Editing (Margaret Sixel), as well as CAROL for Best Production Design (Judy Becker and Heather Loeffler). The SFFCC recognized SON OF SAUL as Best Foreign Language Film, ANOMALISA as Best Animated Feature, and LISTEN TO ME MARLON as Best Documentary. Finally, the SFFCC’s annual Special Citation Award for an underappreciated independent film went to Guy Maddin’s THE FORBIDDEN ROOM, while the group’s Marlon Riggs Award for courage and innovation in the Bay Area film community went to 4 Star Theatre proprietor Frank Lee.

Best Picture

BROOKLYN
CAROL
LOVE & MERCY
MAD MAX: FURY ROAD
WINNER – SPOTLIGHT

Best Director

John Crowley, BROOKLYN
Todd Haynes, CAROL
Alejandro González Iñárritu, THE REVENANT
Tom McCarthy, SPOTLIGHT
WINNER – George Miller, MAD MAX: FURY ROAD

Best Actor

Bryan Cranston, TRUMBO
WINNER – Paul Dano, LOVE & MERCY
Leonardo DiCaprio, THE REVENANT
Michael Fassbender, STEVE JOBS
Ian McKellen, MR. HOLMES

Best Actress

Cate Blanchett,  CAROL
Brie Larson, ROOM
Rooney Mara,  CAROL
Charlotte Rampling, 45 YEARS
WINNER – Saoirse Ronan,  BROOKLYN

Best Supporting Actor

Paul Dano,  LOVE & MERCY
Benicio Del Toro,  SICARIO
Mark Rylance,  BRIDGE OF SPIES
WINNER – Michael Shannon,  99 HOMES
Sylvester Stallone,  CREED

Best Supporting Actress

Elizabeth Banks,  LOVE & MERCY
Helen Mirren,  TRUMBO
WINNER – Mya Taylor,  TANGERINE
Alicia Vikander,  THE DANISH GIRL
Alicia Vikander,  EX MACHINA

Best Screenplay, Original

EX MACHINA, Alex Garland
WINNER –
LOVE & MERCY, Oren Moverman; Michael Alan Lerner
SICARIO, Taylor Sheridan
SPOTLIGHT, Tom McCarthy; Josh Singer
TANGERINE, Sean Baker; Chris Bergoch

Best Screenplay, Adapted

CAROL, Phyllis Nagy
WINNER –
BROOKLYN, Nick Hornby
DIARY OF A TEENAGE GIRL, Marielle Heller
45 YEARS, Andrew Haigh
THE MARTIAN, Drew Goddard
ROOM, Emma Donahue

Best Cinematography

THE ASSASSIN, Ping Bing Lee
CAROL, Edward Lachmann
WINNER –
MAD MAX: FURY ROAD, John Seale
THE REVENANT, Emmanuel Lubezki
SICARIO, Roger Deakins

Best Production Design

BRIDGE OF SPIES, Adam Stockhausen; Rena DeAngelo; Bernard Henrich
BROOKLYN, François Séguin; Suzanne Cloutier
WINNER –
CAROL, Judy Becker; Heather Loeffler
MAD MAX: FURY ROAD, Colin Gibson; Katie Sherrock; Lisa Thompson
THE REVENANT, Jack Fisk; Hamish Purdy

Best Film Editing

THE BIG SHORT, Hank Corwin
LOVE & MERCY, Dino Jonsater
WINNER –
MAD MAX: FURY ROAD, Margaret Sixel
THE REVENANT, Stephen Mirrione
SICARIO, Joe Walker

Best Animated Feature

WINNER – ANOMALISA
BOY AND THE WORLD
INSIDE OUT
THE PEANUTS MOVIE
SHAUN THE SHEEP

Best Foreign Language Picture

THE ASSASSIN
GOODNIGHT MOMMY
A PIGEON SAT ON A BRANCH REFLECTING ON EXISTENCE
WINNER – SON OF SAUL
TIMBUKTU

Best Documentary

AMY
BEST OF ENEMIES
WINNER – LISTEN TO ME MARLON
THE LOOK OF SILENCE
MERU

Marlon Riggs Award for courage & vision in the Bay Area film community
Frank Lee  For his lifelong dedication to film culture in San Francisco—in particular his twenty-plus-year film stewardship of the 4 Star Theatre in the tradition of the family-run independent art house and his attention to Hong Kong film, both marked by his astute taste and knowledge.

Special Citation for under-appreciated independent cinema
THE FORBIDDEN ROOM Guy Maddin’s haunted scream, full of artfully recreated, vinegar-eaten celluloid, is a rat’s nest of affairs too strange to recall and too troubling to forget

 

 

OUR SPONSORS:

Variety – The Children’s Charity of the United States is an association of 23 chapters throughout the country that empower local kids who are disabled and disadvantaged to live, laugh and learn. With the help of dedicated volunteers and generous individual and corporate supporters, Variety – The Children’s Charity is able to expand the horizons of deserving children.

Wente Vineyards, in Livermore, is a certified sustainable winery that has been making wine since 1883 through five generations. Wente Family Estates is proud to have been selected as Wine Enthusiast’s “American Winery of the Year” for 2011. For more information, please visit www.wentevineyards.com or contact Charles Communications Associates at press@charlescomm.com.

»  Substance:WordPress   »  Style:Ahren Ahimsa
© San Francisco Film Critics Circle